Home » Banka Faiz Oranları » Banka Faiz Oranları

Her ülkenin kendine ait iktisadi bir dengesi vardır. Kamu ve maliye politikalarıyla bu denge düzenli tutulmaya çalışılır. İktisadi açıdan piyasadaki dengeyi bozan extreme durumlar olabilir. Küresel ve yurtiçinde olan ekonomiyi etkileyebilecek olaylar yaşanabilir ve bu denge bozulabilir. Örneğin enflasyonun düşmesi banka faiz oranlarını artırır. Ya da tam tersini düşünürsek banka faiz oranları düşerse yatırım ve harcama artar bu sayede piyasadaki sıcak para sirkülasyonu artar bu da paranın uzun vadede satın alma uzun vadede değişir. Bu da enflasyonun artmasına yol açar. Yani faizlerin yükselmesi ekonominin canlanması açısından iyi gibi görünürken bir yandan da enflasyon açısından ters yönlü bir ilişkiyle ekonomiye katkısını nötrler.

Faiz Oranını Lehinize Çevirin

Ülkemizde bankacılık anlamında Avrupa’da en iyi İsviçre’den sonra en iyi ülkedir. Bankaları bu kadar aktif kullanan bir ülke olmamıza rağmen bankayı ve bankaların kredi kartlarını kullanmaya alışma evresinde kredi kartının doğru kullanılmaması sonucu ortaya çıkan birçok kart mağduru hepimizi üzdü. Fakat bankaların kredi kartları, bankadan çekilen krediler ve bankaya yatırılan paraları banka faiz oranlarını takip ederek ve bilinçli tüketimle tüketicinin lehine sonuç veren fillerdir.

Faizin Şekillenmesi

Bankalarla çalışılırken, yatırım amaçlı işlemlerimizde ve ya tam tersi ihtiyaçlarımızı karşılamak için bankalarla para alışverişi yaparız. Bankalara yatırdığımız para karşılığında, o parayı kullanma hakkını bankaya satmış oluruz ve bunun karşılığı faizdir. Banka faizleri bu yüzden önemlidir. Aynı mantıkla bankadan kredi kullandığımızda da bankaya ait olan paranın kullanım hakkını banka bize satmış olur ve bunun karşılığında bizden talep ettiği paraya faiz denir. Bu faizler dönem dönem yükselişe ve ya düşüşe geçebilir. Bunun kaynağında ulusal ve ya küresel sebepler ve ya spekülasyonlar olabilir. Örnek verecek olursak orta doğudaki savaşlar, Amerikan ekonomisinin zor anlar yaşaması sonucu oluşan döviz sıkıntısı ve ya Yunanistan’ı iflasın eşiğine getiren Avrupa ekonomik krizi küresel olarak banka faizlerini ve borsayı etkiler. Bunun dışında ulusal sebeplere örnek olarak da yıllardır yaşanan terör olaylarının ekonomiye etkisi sonucu faiz oranlarının yüksek olmasını verebiliriz. Faiz oranlarını merkez bankası para politikalarıyla belirler. Hükümetler ise maliye politikalarıyla az da olsa faiz oranlarına etki edebilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: