Home » Banka Kredi Ödemeleri » Banka Kredisi Ödeme

bankalarBanka Kredisi Ödeme

Teknoloji her geçen gün baş döndürücü bir hızla gelişiyor. Teknolojinin gelişmesiyle yaşam standartlarımız da gün geçtikçe yükseliyor. İnsanlarda kapitalizmin etkisiyle inanılmaz derecede artan tüketim eğilimi günümüzde ürkütücü boyutlara ulaştı. Ayrıca dünyanın küreselleşmesi ve adeta küçük bir köy haline gelmesi, alışverişi kolaylaştırarak dünyanın öteki ucundan bir ürünü sipariş ederek günler içinde elimize ulaşmasını sağlamamıza olanak sunuyor. Böyle bir küresel piyasada ise harcamalar ve ödeme planlaması hayati önem taşıyor. Harcamaların ve taksit tutarlarının harcanabilir gelire etkisi çok önemli ve düzenli bir planlama yapılmazsa bu çok kötü sonuçlar doğurabilir.

Tasarruf  ve Tüketim

Harcanabilir geliri kullanım alanıyla alakalı olarak 2 kısma ayırabiliriz. Bunlarda birisi tüketim diğeri ise tasarruftur. Normal şartlarda kişisel gelirdeki artış tüketimde daha fazla tasarrufu artırır. Fakat tüketime olan aşırı meyil ve şirketlerin izlediği kapitalist politikalar bizi, kişisel gelir artsa bile, artan kısmın çoğunu tüketime ayırmamıza zorluyor. Bu durumda alışkanlık haline geldiğinde ise kredi kullanarak imkânlarımızın üstünde alışveriş yapma ihtiyacı duyuyoruz.

Bazen zaruri bazense fuzuli olan bu alışverişler için ise en kolay finans kaynağı kreditörler oluyor. Bankalardan kredi kullanımı günümüzde çok sık. Neredeyse 10 kişiden 7 si muhakkak bir bankada kredi kullanmış, kullanıyor ve ya kullanma düşüncesi var. Kredi kullanma sebepleri ise genellikle ev ve araba alma isteği, düğün masrafları için doğan ihtiyaçları karşılama, bedelli askerlik yapmak için gereken finansal desteği sağlama ve ya yatırım amaçlı yapılacak işler için gerekli parayı karşılamak. Sınırsız insan ihtiyaçlarını göz önüne alırsak listeyi uzatmak mümkündür. Kredi kullanımında asıl önem verilmesi gereken nokta ise banka kredisi ödeme zamanı geldiğindeki gelirimiz ve iktisadi planlamalarımızdır.

İktisadi Planlama Ve Ödeme Gücünün Önemi

Eğer kredi kullanılırken gerekli iktisadi planlama yapılmazsa, banka kredisi ödeme durumu tüketicileri maddi açıdan yoracaktır. Fakat güzel bir planlama ve mantıklı harcamalarla bu içine girilen kişisel ekonomik buhran durumu hiç olmayabilir. Bankalar zaten hali hazırda kredi ödemeleri için taksitlendirme, gecikmeli ödeme gibi yollarla tüketiciye yardım amaçlı ödeme kolaylıkları sağlıyor. Bu sebeple kullanılan kredilerde ödeme gücünüze ve ileriki dönemlere ait yaptığınız planlara tekrar bir göz atıp öyle karar vermenizi tavsiye ederiz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: