Home » Kredi Kartı Borcu Ödeme » Kredi Kartı Borcu Ödeme

kk4Günümüzde gelişen teknolojiyle beraber hayat standartlarımız da oldukça arttı. Fakat hayat standartlarımızı artıran bu teknolojik bir çok ürünü elde edebilmek için kredi kartlarını kullanarak gelecek zamanlardaki elimize geçecek olan paraları kullanmaya çok alıştık. Doğru kullanım olmadığı zaman başımızı derde sokabilen bu plastik para doğru kullanım ve gelire göre gider mantığıyla hareket edildiği zaman yaşam kalitesi açısından bizi bir üst seviyeye taşıyabilecek bir araç niteliği kazanıyor. Ülkemiz kredi kartı kullanımında Avrupa’da ikinci sırada. Kişi başına düşen kredi kartı ise neredeyse yüzde doksan-doksan beşi buluyor. Böyle giderse yakın zamanda tıpkı İsviçre’de uygulanan bir sistem olan nakit paranın piyasadan tamamen kaldırılması ülkemizde de mümkün olacak gibi görünüyor.

Kredi kartıyla yapılan alışverişlerin belli bir zaman sonra ödeme günü gelmesi kaçınılmaz. asıl önemli olan kısım da harcama değil ödeme kısmı. artık taksilerde bile geçerli olan kredi kartlarının ödemesi geldiğinde ise maddi bir külfet olmaması ve kolay ödeme imkanını sağlamamız gerekiyor. Bunun içinse gelirin tespiti, bu gelir içinden harcanabilir kısmın tespiti, tasarruf için öngörülen kısmın ayrılması ve daha sonra kalan harcanabilir kısmın da diğer ihtiyaçlar da göz önünde bulundurularak kredi kartına ayrılması kredi kartı borcu ödeme gününde kolaylık açısından çok önemlidir. Günümüzde sıradan bir ailede artık neredeyse her ferdin kendi şahsi kredi kartı olması bu durumu gittikçe zorlaştırıyor. Fakat önceki zamanlara baktığımızda günümüzde kredi kartı mağduriyetinin eskisi kadar çok olmaması sevindirici bir haber. Ve bu durum kredi kartlarına alıştığımızı ve kredi kartı harcamalarımızı artık daha bilinçli yaptığımızın bir göstergesi.

Ülkemizde kredi kartı borcu ödemesi için hali hazırda yüzbinlerce ATM, onlarca banka ve ödeme noktası var. Ama tüketiciler için asıl sorun ödeme kolaylığının fiziki ya da bölgesel olarak değil iktisadi açıdan kolay olması. Tüketicilerin bankalarla ilişkileri ve kredi kartı kullanımında bilinçli davranmasının ülke ekonomisine olan katkısı göz ardı edilemez. Fakat biz yine de tüketicilere, kredi kartı kullanımında aşırıya kaçmamalarını, harcamalarını gelire göre ve ödeme planlarına göre yapmalarını kişisel ve ulusal ekonomi açısından şiddetle tavsiye ediyoruz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: